IELTS Nedir, IELTS Sınavı Ne İşe Yarar?

IELTS Nedir?

IELTS, International English Language Testing System kelimelerinin baş harflerinden oluşan, Uluslararası İngilizce Dili Yeterlilik Sınavı anlamına gelen,  eğitim dili İngilizce olan Üniversitelerde hazırlık sınavına tabi olmaksızın direkt 1. Sınıftan başlanabilmesine olanak sağlayan, İngilizce dil seviyesini belirlemek amacıyla tüm dünyada yapılan, uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır.

IELTS Sınavı Ne İşe Yarar?

IELTS sınavı, iki farklı türde yapılmaktadır. Bunlar şunlardır; IELTS Academic (IELTS Akademik ) ve IELTS General Training (IELTS Genel Eğitim).

IELTS General Training: IELTS Genel Eğitim İngilizce dil seviyesini genel amaçlı belirlemek için yapılan bir sınavdır. Genel amaçlı sınav genellikle göçmenlik başvurularında kullanılmaktadır.

IELTS Academic: IELTS Akademik ise çeşitli ülkelerdeki eğitim kurumlarında eğitmen veya öğrenci olmak isteyen kişiler için gereklidir.  Bu sınavın sonuçları ise İngilizce konuşmakta olan İngiltere, ABD, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, Avustralya ve Güney Afrika gibi birçok ülke ve bu ülkelerdeki çeşitli kurumlar tarafından kabul edilmektedir. Hatta Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda için yapılan göçmenlik başvurularında zorunlu tutulmuş olan bir sınavdır.

IELTS Sınavı Düzenleyen Neresidir?

IELTS Sınavını düzenleyen kurumlar ise Cambridge Üniversitesi Yabancılar için İngilizce Sınav Merkezi (ESOL), British Council (BC) ve Avustralya Üniversiteleri Uluslararası Kalkınma Programı olarak gösterilebilir. Sınav ise 2 saat 45 dakika süren ‘dinleme’, ‘okuma’ ve ‘yazma’ bölümlerinin yanı sıra ‘konuşma’ bölümü ile birlikte 4 bölümden oluşan bir sınav formatında düzenlenmektedir.

IELTS Sınav Tarihleri ve Sınav Ücreti

IELTS sınav tarihleri, internetten ve farklı kaynaklardan ulaşabileceğiniz şekilde açık biçimde yayınlanmaktadır. Ama farklı illerde farklı tarihlerde düzenleniyor olabilirler. Daha doğrusu, Ankara ve İstanbul gibi büyük illerimizde yapılan sınavların sayısı daha fazladır. Örneğin Aralık 2015- Şubat 2016 arasındaki 3 aylık zaman diliminde Ankara ve İstanbul’da düzenlenen sınavlar yaklaşık haftada 1 tane olmak üzere 12 tane iken, sınavın düzenlendiği diğer illerde yani İzmir, Bursa, Adana, Kayseri ve Antalya’da aynı dönemde düzenlenen sınav sayısı daha azdır, bir ya da iki tane olabilir.

IELTS sınav ücreti ise sınava girdiğiniz yere göre değişmemektedir. 01 Ocak-31 Aralık 2015 tarihleri arasındaki sınav ücreti 425 TL olarak belirlenmiştir. IELTS Sınavına kayıtlar ise en geç sınav tarihinden 4 hafta öncesine kadar kabul edilmektedir. Kontenjan olması durumunda IELTS sınav tarihinden önceki 3. Hafta içinde alınan başvurular ise gecikme bedeline tabi tutularak kabul edilebilmektedir.

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanmalısınız?

IELTS sınavına hazırlanmak isteyenlerin ise özel ders alması ya da IELTS kursları aracılığıyla sınava hazırlık yapması tavsiye edilir. IELTS kursu İstanbul ve Ankara gibi illerde yararlanabileceğiniz bir seçenek olabilir. Ama diğer illerde talep azlığı nedeniyle IELTS hazırlık kursu açılmayabilir.

Özel IELTS dersi almak ise sınava hazırlanmak için değerlendirebileceğiniz bir başka seçenek olarak görünüyor. Grup derslerinden verim alamayacağını düşünen ve referans gösterebilen bir öğretmene ulaşabilen kişiler için IELTS özel ders uygun bir seçenek olabilir. En iyi IELTS kursu olarak isim yapmış kursumuzdan özel ders alarak bu sınavdan yüksek puan alabilirsiniz. 

Sonuç olarak IELTS tüm dünyada geçerli olan ve her yıl milyonlarca kişinin katıldığı bir sınavdır. Sizin de kariyerinizi yönlendirme ve hayatınızı devam ettirme planlarınız içinde İngilizce konuşulan ülkeler yer alıyorsa IELTS sınavında iyi bir derece almanız gerekmektedir. 

Yukarı