LYS 5 Nedir, Özel LYS 5 Dersi Avantajları Nelerdir?

LYS 5 Nedir?

LYS, Lisans Yerleştirme Sınavı kelimelerinin baş harflerinin yan yana getirilmesi ile oluşturulmuş bir kısaltmadır. YGS’yi (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) geçen ve üniversiteye girmek isteyen kişilerin girmesi gereken sınav olarak açıklanabilir. LYS 5 ise bu sınavın yabancı diller bölümüdür. Yani yabancı dil alanında üniversiteye girmek isteyen kişilerin katılması ve gereken puanları alması gereken sınavdır.

LYS 5 sınav sonucu ile üniversitede yerleşilebilecek bölümler arasında mütercim tercümanlık, yabancı dil ve edebiyatları, söz konusu olan dillerin öğretmenlik programları ve turist rehberliği gibi yükseköğrenim programları bulunmaktadır.

LYS 5 Sınavına Nasıl Hazırlanmalısınız?

LYS 5 Sınavına girecek olan kişilerin dikkatli bir şekilde hazırlanması ve hedefledikleri yükseköğrenim programına yerleşebilecekleri puanı almalarına yetecek kadar soru cevaplaması gerekecektir. Bilindiği gibi Lisans Yerleştirme Sınavı senede bir kere yapılmaktadır. Dolayısıyla sınav sonunda istediği puana ulaşamayan kişilerin, tekrar sınava girmek için 1 sene beklemesi gerekecektir. O halde LYS 5 kursları açan kuruluşların programlarından faydalanmak ve sınava en iyi şekilde hazırlanmak çok mantıklı bir seçenek olarak görünmektedir. Bu şekilde sınav sonucunda başarılı olma ihtimalinizi önemli oranda artırabilir ve bir yıl daha bekleme riskini minimum seviyeye indirebilirsiniz.

LYS 5 kursu İstanbul ilinde yaşayan adayların kolay bir şekilde ulaşabilecekleri programlar arasında gösterilebilir. Yabancı dil seviyesine göre öğrenci alan yükseköğrenim programlarının sayısı diğer sınav sonuçlarına göre öğrenci alan yükseköğrenim programları kadar fazla olmasa da, önemli sayılabilecek miktarda bir talep vardır. Dolayısıyla LYS 5 hazırlık kursu programlarına, üstün çaba göstermeden, kolay bir şekilde kayıt olabilirler.

Tabi konuya bir başka açıdan da bakılabilir. En iyi LYS 5 kursu programına kayıt olsanız bile yine de grup eğitimi yapılan yani (nispeten) kalabalık sınıf ortamlarında, çok sayıda kişi ile birlikte ders almanız gerekecektir. Aldığınız derslerin verimliliği de derse katılımınız, eğitmen ile sizin aranızdaki etkileşim ile doğru orantılı olacaksa, grup eğitimleri yerine özel ders alma seçeneğini kullanmak daha akılcı bir yol olarak düşünülebilir.

Özel LYS 5 Dersi Avantajları Nelerdir?

Özel LYS 5 dersi almanız durumunda, dersleri en müsait ve verimli olduğunuz zamanda ve ortamda yapma şansına kavuşabilirsiniz. Üstelik eğitmenle bire bir geçireceğiniz vakit, grup eğitimlerine, kurslara ya da sınıf sistemine göre önemli oranda artmış olacaktır. Yani daha verimli bir şekilde ders işlemeniz, eksik olduğunuz konuları tespit etmeniz ve onlara odaklanmanız kolaylaşacaktır. Kısacası özel ders alarak LYS 5 sınavına hazırlanmanız, sınavda başarılı olma ihtimalinizi önemli oranda artıracaktır. Tabi bu dersler sonucunda, öğrenmekte olduğunuz yabancı dilde de önemli sayılabilecek bir gelişme göstermeniz sürpriz olmayacaktır.

Kursumuz bünyesinde LYS 5 özel ders seçeneğinden faydalanarak sınava kısa sürede hazırlanarak istediğiniz sınav puanına kolayca erişebilirsiniz. Öte yandan; bu sınava tek başına da hazırlanabilirsiniz, fakat profesyonellerden alacağınız yardım ile sadece yabancı dil bilgisi konusunda değil, sınav tekniği konusunda da gerekli bilgileri almış olacaksınız. Yani sınavda çıkabilecek soru tipleri, sınavda karşılaşacağınız sorular karşısında nasıl hareket etmeniz gerektiği, sınav süresini nasıl değerlendirmeniz gerektiği gibi konular hakkında da önemli bilgiler alacaksınız. Bunların tamamını yabancı dil konusunda verilen derslerin üzerine koyunca, sınavda istediğiniz puana ulaşma ihtimaliniz önemli oranda artacaktır.

Demek ki LYS 5 dersi almak için değerlendirebileceğiniz farklı alternatifler arasından size en uygun olanı seçmeniz ve sınava en uygun şekilde hazırlanmanız çok önemlidir. İbrahim Şahin İngilizce Kursumuz aracılığıyla sınava hazırlanırsanız istediğiniz sınav sonucuna ulaşmanız hiç de zor olmayacaktır. 

Yukarı