Proficiency Sınavı Nedir, Nasıl Hazırlanmalısınız?

Proficiency Sınavı Nedir?

Proficiency Sınavı, üniversitelerin yabancı dillerde eğitim veren bölümlerine girmek isteyen kişilerin yabancı dil seviyelerini tespit etmek amacıyla yaptıkları Yeterlilik sınavıdır. Dolayısıyla merkezi sistemle yapılan bir sınav değildir, girmek istediğiniz üniversite tarafından hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Proficiency Sınav tarihleri ise her üniversiteye göre farklılık gösterebilir ama genellikle her dönem başında açılan bir sınav olduğunu söylemek mümkündür. Proficiency Sınav ücreti yoktur, ücretsiz bir sınavdır. Yine de bu konu hakkında ilgili kurumdan bilgi almanız daha yerinde bir davranış olacaktır.

Proficiency Neden Gereklidir?

Proficiency sınavına girerek, yabancı dil seviyenizin düzeyini, yabancı dilde eğitim yapan kuruma göstermiş olursunuz. Belirlenen puanı almanız ve başarılı olmanız durumunda, ilgili bölümün hazırlık sınıfından, 1 yıllık hazırlık eğitiminden muaf tutulursunuz. Yani öğrenim hayatınızda çok önemli olan 1 yılı kazanmış, bir anlamda boşa geçirmemiş olursunuz.Sınava girmenize rağmen başarılı olmazsanız, bir sonraki dönem tekrar girmeyi ve başarılı olmayı deneyebilirsiniz. Giriş hakkı sayısı üniversitelerin yaptıkları uygulamalara göre farklılık gösterebilir. Ama önemli olan sınavı bir kez geçtiğiniz takdirde muafiyet hakkını kazanmanızdır. Yani sınavda bir kez başarılı olmanız halinde, sınava tekrar girmeniz gerekmeyecektir.

Proficiency Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

Sınav sonucunda hayatınızda çok önemli olan bir yılı kazanma ihtimaliniz bulunuyor. Sınavda başarılı olmanız durumunda, öğrenim hayatınıza ve daha sonraki hayatınıza, kariyerinize bir yıl önce başlıyorsunuz. O halde tek bir sınava takılmak ve bir yıl kaybetmek mantıklı bir seçenek olarak görünmüyor. Bu nedenle her türlü imkânı kullanarak Proficiency Sınavına hazırlanmanız ve mümkünse sınava ilk girişinizde başarılı bir sonuç almanız yerinde olacaktır.

Sınavda başarılı olmak isteyen adayların sadece yabancı dil bilgisine sahip olmaları yeterli olmayabilir. Bu nedenle uzmanlar tarafından hazırlanmış olan ve sadece bu sınava odaklanan programlara kayıt olmanız çok faydalı olacaktır. Yani Proficiency Hazırlık Kursu gibi programlara kayıt olmanız ve sınava en iyi şekilde hazırlanmanız tavsiye edilebilir. En iyi Proficiency kursu tespit edilirken ise o programdan daha önce yararlanmış olan ve başarılı sınav sonucuna ulaşan kişilerden referans edinmeniz yerinde olacaktır. Böylece siz de sınava hazırlanmak için yardım alacağınız kuruluşun ya da kişinin yeterliliğinden emin olabilirsiniz.

Proficiency kursu, İstanbul gibi büyük ve yabancı dilde eğitim veren üniversitelerin çok sayıda olduğu illerde daha kolay ulaşabileceğiniz bir seçenek olacaktır. Tabi diğer illerde de bu konuda programlar hazırlayan kurslar ya da kişiler olabilir. Yine de İstanbul gibi illerde değerlendirebileceğiniz daha fazla seçenek olacaktır. Proficiency kursları açan kuruluşların çoğu sadece yabancı diller üzerine uzmanlaşmış olan, yabancı dillerdeki çeşitli sınavlara hazırlanmanızı sağlamak amacıyla programlar düzenleyen kuruluşlardır. Dolayısıyla gireceğiniz sınava odaklanmanızın yanı sıra, yabancı dilinizi geliştirmek için gerekli olan uygun ortamın ve kaynakların sağlanacağından emin olabilirsiniz.

Proficiency Özel Ders Avantajları

Diğer bir seçenek ise özel Proficiency dersi almak olacaktır. Bu seçenek, bire bir eğitim almayı ve alınan eğitimin kalitesini yükseltmeyi isteyen kişiler için uygun bir seçenek olabilir. Ayrıca sınava hazırlanacağınız programı kendinizin belirlemesini ve zaman sorunu ortaya çıkmasını da önleyebilir. Sonuç olarak birçok yönden farklı avantajlar sağlayacağına kesin gözü ile bakılabilir.

Proficiency özel ders veren kişilerden faydalanarak kolaylıkla geçebileceğiniz bir sınav olabilir. Tabi yine ders veren kişinin yeterliliğini tespit etmek amacıyla referanslarını kontrol etmeniz, eski öğrencilerinin başarıları hakkında bilgi edinmeniz yerinde olacaktır. İbrahim Şahin İngilizce Kursumuzda Proficiency özel ders alarak sınav sonucunda istediğiniz neticeyi almanız çok daha kolay olacaktır. 

Yukarı