YDS Nedir, YDS’ye Kimler Girebilir?

YDS Nedir?

YDS, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının kısaltması olarak kullanılan bir terimdir. YDS sınavı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilmiş olan talimat ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi bir yabancı dil sınavı olarak anlatılabilir.

YDS, yabancı dil seviyesini tespit eden bir sınav olmanın ötesinde anlamlar taşımaktadır. Kamu kuruluşlarında araştırma görevlisi olmak isteyenler, doçentlik sınavına girmek isteyenler, lisansüstü eğitim yapmak isteyenler gibi birçok kişi için, yabancı dil seviyelerini belirlemekte ölçüt olarak YDS sınavı sonucu kullanılmaktadır.

Dolayısıyla iş ya da eğitim amacıyla katılmayı düşündüğünüz kurum ya da kuruluşlar, YDS sınav sonucunuzun belli bir seviyede olmasını ön şart olarak getirmiş olabilirler. Örnek vermek gerekirse: Doçent adaylarının YDS'den 100 üzerinden en az 65 almış olması gerekmektedir. Dolayısıyla siz de eğitim ve iş hayatınızı sürdürmeyi planladığınız kurum ya da kuruluşların böyle bir talebi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Ki sizden YDS sınav sonucu talep edilmese bile, ilerleyen aşamalarda yine de sınava girmek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin bazı üniversiteler doktora başvurusu yapan ya da yüksek lisans yapmak isteyen adaylara kendi dil sınavlarını uygulayabilirler. Ama girdiğiniz eğitim programında tez ya da yeterlik aşamalarına geldiğinizde, YDS sınavına girerek o eğitim kurumu tarafından belirlenmiş olan puanı almanız gerekir. Sonuç olarak iş hayatınızda ya da eğitim sürecinizde takip etmek istediğiniz yolu araştırmanız ve gerekli ise YDS sınavına girmeniz uygun olacaktır.

YDS’ye Kimler Girebilir?

YDS kursları tarafından verilen eğitimlere katılmadan önce, sınava girebilmek için gerekli olan özelliklere bakmak yararlı olacaktır:

  • Lisans programı mezunları (yüksek lisans yapmak isteyenler),
  • Lisans programlarının son iki sınıflarında okuyan ve yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen öğrenciler,
  • Kamu kurumlarında çalışan ve yurtdışı görevleri ya da dil tazminatı gibi nedenlerle yabancı dil seviyesini belirlemek isteyenler,
  • Tıpta Uzmanlık ve Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavlarına girecek olanlar, doktora ve sanatta yeterlilik adayları,
  • Doçentlik sınavına girecek adaylar,
  • KPSS’ye girecek olanlardan, çalışmak istedikleri kurum tarafından yabancı dil düzeylerinin belirlenmesini isteyenler,
  • Yabancı dil düzeyini belirlemek isteyen lisans ve yüksekokul mezunları

Kısaca ifade etmek gerekirse, herkes (öğrenim seviyelerine bakılarak)  isteğe bağlı olarak ya da kariyer veya eğitim planları doğrultusunda YDS dersi almayı, YDS sınavına girmeyi seçebilir.

YDS Sınavı Hakkında Diğer Bilgiler

YDS hazırlık kursu aşamasına gelmeden önce, sınav hakkındaki diğer bilgileri de edinmek yerinde olabilir. Öncelikle sınavı başarmış sayılmanız diye bir durum olmadığını bilmelisiniz. Başvuracağınız kurum ya da eğitim kuruluşu asgari olarak belirlenmiş puandan daha yüksek bir puan ile girebileceğiniz programlar yürütüyor olabilirler. Örneğin öğretim üyesi dışında kalan öğretim görevlisi kadroları söz konusu olduğunda, açıktan ya da naklen yapılacak atamalar için 100 üzerinden 50 puan yeterli olacaktır. Bu durumda özel YDS dersi almanız gerekmeyebilir. Ama doçent adayları için belirlenen asgari puan 100 üzerinden 65 olarak açıklanmıştır. Dolayısıyla YDS özel ders almanızı gerektiren bir sınav durumuna gelebilir.

YDS sınavında birçok farklı dil için sınav açıldığını bilmeniz de yararlı olabilir. Ama bu sınava girmeniz durumunda örneğin Bulgarca YDS sınavına girmeniz durumunda, sonucun yararlı olup olmayacağı konusundaki bilgiyi kariyerinizi ya da eğitiminizi devam ettirdiğiniz kuruma danışmalısınız.

YDS sınavında yanlışların doğruları götürmediğini de bilmelisiniz. Ama en iyi YDS kursu olarak gösterilen kuruluşların vereceği tavsiye, rastgele cevaplar vermemeniz, sorular üzerinde uğraşarak çözmeye çalışmanız yönünde olacaktır.

YDS sınavının geçerliliği ise akademik kadrolar söz konusu olduğunda süresiz olarak açıklanmıştır. Yine de farklı uygulamalara gidebilen kurumlardan şahsen bilgi almanız yerinde olacaktır. Dil tazminatı ya da Tıpta Uzmanlık ve Diş Hekimliği Uzmanlık sınavları söz konusu olduğunda ise 5 yıl süre ile geçerliliğini korumaktadır.

YDS kursu İstanbul ve diğer büyük iller için kolay şekilde faydalanabileceğiniz imkânlar arasında görünmektedir. Bu kurslara başladıktan sonra, sınav hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır. 

Yukarı